Du visar för närvarande Cedergrenska Mat lanserar ny uppdaterad meny

Cedergrenska Mat lanserar ny uppdaterad meny

Under hösten har Cedergrenska Mat arbetat med att utveckla en uppdaterad meny för våra skolor. Arbetet har pågått i flera veckor och bygger på ett samarbete med våra barn, elever och medarbetare ute i skolverksamheterna. Genom besök på olika matråd, dialoger med elevrepresentanter och medarbetare har Cedergrenska Mat tagit fram en meny som ligger närmare barnens och ungdomarnas egna önskemål.

Fler favoriter under terminen
En av de största förändringarna är att menyn varieras med en sex-veckors intervall istället för som tidigare, fem veckor per intervall. Den nya strukturen gör det möjligt att skapa mer variation och en ännu bättre upplevelse för eleverna. Några av maträtterna kommer att bytas ut mot nya och populära maträtter kommer att serveras oftare än tidigare.

Vi ville helt enkelt anpassa menyn så att den känns mer relevant och uppskattad av eleverna. Genom att öka rotationsperioden kan vi erbjuda mer variation samtidigt som vi serverar deras mest omtyckta rätter oftare, säger David Ebbesen, vd på Cedergrenska Mat.

Fortsatt fokus på mat lagad från grunden
Cedergrenska Mat har en tydlig ambition att arbeta helt utan halvfabrikat. All mat ska lagas från grunden i våra kök, och det är en princip som fortsätter att vara central i Cedergrenskas skolmatsbolag.
Samtidigt har matbolaget lyssnat på elevernas starka önskemål om panerade fiskpanetter – en rätt som toppat många önskelistor under matråden. Att göra panetter från grunden är mycket svårt i storkök, och därför kommer Cedergrenska Mat att köpa in just denna rätt som ett halvfabrikat. Den ersätter i sin tur en korvrätt som också varit halvfabrikat, med målet att göra menyn både mer populär och mer balanserad i kvalitet. Andra populära rätter som blir kvar är lasagne och tacos.

Vi vill att eleverna ska känna att deras röster spelar roll. Att ersätta en halvfabrikatbaserad korvrätt med en elevfavorit är ett sätt för oss att möta deras önskemål utan att tumma på vårt grundarbete i köket, säger David Ebbesen.

Vi fortsätter att samarbeta och utvecklas tillsammans med skolorna
Cedergrenska Mat fortsätter att utveckla måltiderna tillsammans med eleverna och medarbetarna ute i våra verksamheter genom samtal, utvärderingar och återkommande uppföljningar i matråden.

Vi ser skolmaten som en levande del av skolmiljön. Genom att lyssna på eleverna och arbeta nära våra kök kan vi skapa måltider som både är goda, hållbara och uppskattade, säger David avslutningsvis.

Den nya menyn börjar serveras i januari och vi ser fram emot att höra hur barn, elever och medarbetare upplever den nya menyn.